Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać kredyt w banku

Banki

Banki to instytucje finansowe, które działają na podstawie przepisów prawa bankowego. To tam możemy odnaleźć wszelkie regulacje w oparciu, o które funkcjonują. To co warte uwagi to fakt, że banki nie są właścicielem pożyczanych pieniędzy. Inwestują, rozporządzają, a w konsekwencji zarabiają na obrocie pieniędzmi powierzonymi im przez ich klientów. Stąd też wiele regulacji ustawowych, które mają zapobiec ewentualnym problemom banków.

Zdolność kredytowa

Jedną z zasad nałożonych na banki jest obowiązek szczegółowej weryfikacji każdego potencjalnego kredytobiorcy. Można powiedzieć, że banki mają profil idealnego kandydata, któremu z chęcią kredytują środki oraz takie , którym bezwzględnie odmówią udzielenia kredytu. Oczywiście jest to duże uproszczenie myślowe, jednak dobrze pokazuje, że nie każdy ma szanse na kredyt w banku.

Tego czego możemy być pewni to faktu, że bank każdorazowo po złożeniu przez nas wniosku o udzielenie kredytu zweryfikuje naszą zdolność kredytową. To pojęcie dość złożone jednakże może zostać podzielone przede wszystkim na dwie składowe, jakimi są sytuacja finansowa oraz historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Dopiero pozytywne przejście weryfikacji pod kątem zdolności kredytowej umożliwi nam zaciągnięcie zobowiązania w banku.

Sytuacja finansowa

Na sytuację finansową kredytobiorcy, po pierwsze składa się źródło oraz wysokość dochodów. Najwyżej oceniani są kandydaci zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony w zakładach o ugruntowanej pozycji na rynku. Pożądana wysokość dochodów jest z kolei uzależniona przede wszystkim od tego o jak wysoki kredyt się staramy. W zależności od tego ile zarabiamy bank może określić jaką maksymalnie kwotę może nam kredytować.

Na sytuację finansową składają się także nasze wydatki. Bank musi ustalić ile miesięcznie wydajemy na swoje utrzymanie: czynsz, wynajem, media. Ważna jest także wysokość zobowiązań, czyli kredyty, pożyczki, a także np. zobowiązanie alimentacyjne.

Dopiero po porównaniu naszych przychodów i wydatków jesteśmy w stanie stwierdzić ile miesięcznie pozostaje nam wolnych środków i czy w ogóle takowe są. W ten sposób możemy także mniej więcej określić ile pozostaje nam na ewentualną spłatę raty kredytu.

Historia kredytowa

Poza sytuacją finansową bank po złożeniu przez nas wniosku o kredyt kieruje zapytanie do BIK (Biuro Informacji Kredytowej) aby zweryfikować nas pod kątem historii kredytowej. Najprzychylniej odniesiemy się do osób, które mają w swojej historii jakieś terminowo spłacone kredyty. Jeśli zdarzało się nam zapomnieć o terminie płatności i mamy liczne opóźnienia w BIK, bądź aktualnie spłacamy jakieś inne zobowiązania możemy mieć spore trudności. Co więcej, negatywne wpisy w BIK mogą także definitywnie przekreślić nasze szanse na kredyt w banku, nawet w sytuacji kiedy nasza sytuacja finansowa obecnie jest na bardzo wysokim poziomie. Z tego powodu warto dbać o naszą historię kredytową od samego początku.