Wady i zalety kredytów dla firm

Czasami do sprawnego funkcjonowania firmy w gorszym okresie czy do przeprowadzenia pożądanej inwestycji wymagane będą środki, które po prostu nie będą dostępne. Ich brak może się negatywnie odbić na kondycji finansowej firmy, zwłaszcza w tym pierwszym wypadku. W drugim zaś zahamuje rozwój, który mógłby pozytywnie wpłynąć na przyszłe dochody. Wobec tego warto zainteresować się zewnętrznymi źródłami finansowania, takimi jak kredyty dla firm. Jakie są ich wady, a jakie zalety? Czy warto je zaciągać?

Kredyty firmowe są tanie

Nie zdziwi nikogo fakt, że w większości przypadków oferty dla firm są bardziej korzystne finansowo niż oferty dla osób fizycznych. Różnica ta jest stosunkowo mocno odczuwalna w kwestii kredytów gotówkowych.

Ich oprocentowania i związane z nimi prowizje nawet dla osób prywatnych nie są już obecnie bardzo duże, a tym bardziej dla firm. Wobec tego jeśli firmie potrzebne są dodatkowe fundusze, można je od banku uzyskać niskim kosztem.

Na dodatek odsetki od kredytu (nie część kapitałową raty) można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu, a więc odliczyć je od podatku dochodowego. W praktyce więc taki kredyt może być niemal całkowicie pozbawiony kosztów.

Trzeba przygotować się na dużą ilość formalności

Już ilość formalności przy kredycie gotówkowym dla osób fizycznych może zniechęcać, a co dopiero przy kredycie firmowym? Niestety, wnioskując o taki kredyt należy być zaopatrzonym w cały szereg dokumentów, które mają za zadanie potwierdzić dobrą kondycję finansową firmy.

Należą do nich chociażby wyciągi z konta firmowego, faktury, a także zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Firmie, która nie może się pochwalić wysokimi dochodami lub ma problem z terminowym płaceniem składek, bardzo ciężko będzie kredyt otrzymać.

Ponadto warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że kredyty dla firm z reguły są udzielane jedynie, jeśli działalność została założona co najmniej 6 lub 12 miesięcy wcześniej. Dokładne wymagania różnią się w zależności od banku, ale w większości przypadków świeżo powstałe firmy mogą mieć problem z przyznaniem kredytu.

Jest tak dlatego, że jeszcze nie da się określić, czy działalność będzie dochodowa. Wobec tego mało który bank decyduje się na ryzyko związane z udzielaniem kredytów od pierwszego dnia działalności.

Kredyt firmowy – podsumowanie

Jeśli nie zależy komuś bardzo mocno na czasie i nie mierzi go duża ilość formalności, z pewnością kredyt firmowy będzie świetnym rozwiązaniem. Z czysto finansowego punktu widzenia ciężko o tańszy kredyt, nie mówiąc już o tym, że odsetki od niego można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu.