Długi rodziców – czy przechodzą na dzieci i czy można się ich zrzec?

Coraz większa liczba Polaków popada w zadłużenie, są to zarówno osoby młode, jak i te, które posiadają już dorosłe dzieci, a nawet wnuki. Rodzina takich osób bardzo często obawia się, że zadłużenie bliskiej osoby jest na tyle duże, że nie poradzi sobie ona samodzielnie z jego spłatą. Z tego powodu często pojawia się tez pytanie, czy długi rodziców mogą przejść na dzieci. Każdy z nas chciałby raczej uniknąć konieczności spłacania nieswoich długów, jednak czy jest to możliwe? Zobacz czy dzieci dłużników muszą spłacać długi swoich rodziców po ich odejściu https://habzafinanse.com.pl/czy-dlugi-rodzicow-przechodza-na-dzieci/.

Długi rodziców – czy dzieci są za nie odpowiedzialne?

Fakt, że małżonkowie nawzajem odpowiadają za swoje długi, nie powinien w nikim budzić wątpliwości. Jeśli obowiązuje ich wspólność majątkowa, to dobrowolnie godzą się na to, że w trudnych sytuacjach towarzyszą małżonkowi i są z nim w tej trudnej sytuacji. Czy takie same zasady obowiązują między rodzicami a dziećmi? Co prawda w tym przypadku nie ma mowy ani o rozdzielności, ani wspólnocie majątkowej. Należy jednak pamiętać, że to właśnie dzieci, zaraz po małżonku są w pierwszej grupie dziedziczenia. Za długi rodzica będą one także odpowiedzialne w momencie, gdy zgodziły się na poręczenie kredytu lub przyjęły od rodzica coś, co obarczone jest zadłużeniem.

Poręczenie kredytu a odpowiedzialność za długi

Poręczając komuś kredyt, musimy liczyć się z tym, że stajemy się za niego odpowiedzialni. W momencie, gdy rodzic przestanie spłacać swoje zobowiązanie, to obowiązek ten przypada poręczycielowi, który zgodził się na takie warunki. Poręczanie kredytów rodzinie jest dość popularne w naszym kraju, jednak nie zawsze może skończyć się dobrze dla poręczyciela. W momencie, gdy kredytobiorca nie będzie mógł spłacić kredytu, to kredytodawca automatycznie będzie domagał się spłaty od poręczyciela, czyli np. dziecka kredytobiorcy.

Spadek a odpowiedzialność za długi rodziców

Śmierć jednego z najbliższych członków rodziny jest sytuacją bardzo smutną i traumatyczną dla dzieci – nawet jeśli są one już dorosłe. W takiej sytuacji trzeba zadbać o dotrzymanie wielu formalności, także tych spadkowych. Długi, które rodzic miał za życia, nie znikają bowiem w momencie jego śmierci. Co się więc z nimi dzieje? Przechodzą one w spadku na rodzinę. Spadek można odrzucić lub też przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli wiesz, że Twój rodzic miał długi, których nie chcesz po nim spłacać, to najlepszą decyzją będzie zrzeczenie się prawa spadkowego. Wtedy nie będziesz ponosił odpowiedzialności za nieswoje długi. Więcej o prawie spadkowym i odpowiedzialności za długi dowiesz się ze strony https://habzafinanse.com.pl/czy-dlugi-rodzicow-przechodza-na-dzieci/.