Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Przeglądając oferty polskich banków, bardzo często można natknąć się na oferty kredytów konsolidacyjnych. Obok kredytów gotówkowych i kredytów hipotecznych należą one do najpopularniejszych produktów bankowych. Wciąż jednak nie każdy wie, jak dokładnie one działają, czym są i czy warto się nimi zainteresować. W takim razie co to jest Kredyt Konsolidacyjny i jak działa?

Czym są kredyty konsolidacyjne?

Kredyty konsolidacyjne to zobowiązania udzielane na spłatę kilku innych wybranych długów. W ramach kredytu konsolidacyjnego nowy wierzyciel reguluje w naszym imieniu obecne zobowiązania, a wydaną przez niego sumę my spłacamy w ramach jednego kredytu. W niektórych bankach do kredytu konsolidacyjnego można także dobrać gotówkę na dowolny cel.

Kredyt Konsolidacyjny w założeniu powinien mieć niższą ratę niż suma rat długów, które zostały połączone. Jeśli więc łącznie za raty skonsolidowanych długów płaciliśmy miesięcznie 1500 złotych, to rata kredytu konsolidacyjnego powinna opiewać na mniejszą kwotę. Konsolidować można przede wszystkim różne rodzaje kredytów, takie jak:

  • kredyt gotówkowy
  • kredyt odnawialny
  • karty kredytowe.

W zależności od zasad panujących w danym banku dostępna może być również konsolidacja innego rodzaju długów, na przykład kredytów hipotecznych, samochodowych czy innych kredytów konsolidacyjnych. Jeśli zaś chodzi o zobowiązania pozabankowe, to niewątpliwie połączenie ich będzie trudniejsze niż w przypadku kredytów, ale również jest to możliwe. W większości przypadków nie obejdzie się jednak bez pomocy doświadczonego eksperta kredytowego. Samodzielne skonsolidowanie chwilówek lub pozabankowych pożyczek ratalnych jest niezwykle trudne.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Przed wydaniem decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania kredytu konsolidacyjnego bank dokładnie przeanalizuje zdolność kredytową i historię kredytową danej osoby. Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie takich czynników, jak forma zatrudnienia, wysokość zarobków oraz ilość i wysokość aktualnych długów. Osoby, które posiadają wiele różnych zobowiązań, a więc takie, które mogą być zainteresowane konsolidacją, mają często niezbyt wysoką zdolność kredytową. Oznacza to, że uzyskanie kredytu konsolidacyjnego będzie w wielu przypadkach niełatwe.

Jak w takim razie sprawić, żeby bank zgodził się na udzielenie kredytu konsolidacyjnego? Warto zwrócić się o pomoc do pośrednika kredytowego, który specjalizuje się właśnie w tego typu kredytach. Po rzetelnym zapoznaniu się z sytuacją finansową danej osoby, dobry pośrednik będzie wiedział, do jakiego banku się zwrócić, aby szanse na pozytywną decyzję były jak najwyższe. Ponadto przeprowadzi on negocjacje z osobami decyzyjnymi, dzięki czemu uda mu się uzyskać optymalne warunki kredytu.