Jak działa pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczki chwilówki od lat nie tracą na popularności. Dostępne są w wielu firmach pożyczkowych, a ich otrzymanie nie wymaga od pożyczkobiorcy spełnienia skomplikowanych warunków. W wielu firmach pożyczkowych takie pożyczki są udzielane nawet osobom zadłużonym, a także osobom pracującym na umowach śmieciowych.

Dla firm pożyczkowych to zysk, dla pożyczkobiorców często to problem, łatwo bowiem wpadają w pętlę pożyczkową, czyli sytuacje w której wysokość zobowiązań jest na tyle duża, że staje się niemożliwa do spłacenia, co więcej, z uwagi na odsetki i kary związane z przeterminowanymi a nie spłaconymi pożyczkami, pomimo płacenia, cały czas rośnie.

Wyjście z pętli zadłużenia

Sposobów na wyjście z pętli zadłużenia nie ma wiele. W niektórych sytuacjach można ogłosić upadłość konsumencką, jednak dużo prostszą metodą jest konsolidacja chwilówek. Pożyczkę konsolidacyjną można znaleźć w ofercie wielu firm pożyczkowych a także w ofertach bankowych. W przypadku banków jednak, z uwagi na to, że muszą one podporządkować się prawu bankowemu, uzyskanie takiej pożyczki jest dużo bardziej skomplikowane. Pożyczka konsolidacyjna jest dość specyficzna, warto jednak poznać jej zasady, a w przypadku pętli pożyczkowej, sprawdzić, czy nie jest ona idealnym sposobem na wyjście z problemu zadłużenia.

Pożyczka konsolidacyjna – zasady

Pożyczka konsolidacyjna opiera się na dość nietypowych zasadach. Przed jej otrzymaniem, przyszły pożyczkobiorca musi pożyczkodawcy przedstawić dokumenty potwierdzające zadłużenie, podać dane firm, w których otrzymał pożyczkę, wskazać czy prowadzone są działania windykacyjne lub komornicze. Na tej podstawie, pożyczkodawca przygotowuje ofertę i w przypadku spełnienia przez pożyczkodawcę określonych warunków, przyznaje pożyczkę.

Konsolidacja chwilówek to pożyczka, przy której pożyczkobiorca nie otrzyma żadnych pieniędzy. Wszystkie, na mocy porozumienia pomiędzy pożyczkodawcą a firmami, w których pożyczkobiorca jest zadłużony, zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia, pożyczkobiorca zaś otrzyma tylko dokumenty poświadczające spłatę zadłużenia, pozostając z jednym długiem konsolidacyjnym, którego zasady spłacania dopasowane są do możliwości finansowych klienta, a rata do spłaty zawsze jest niższa od rat pożyczek, które nie zostały wcześniej spłacone. Znika też w tej sytuacji ryzyko windykacji czy działań komornika. Oczywiście i pożyczkę konsolidacyjną należy spłacać. Warto o to dbać, by nie powodować kolejnego przeterminowanego zadłużenia.

Podsumowując

Bardzo łatwo wpaść w pętle zadłużenia, tym bardziej, gdy nie przywiązywało się uwagi do zasad branych pożyczek i szczegółów związanych z ich spłacaniem, ale i z takiej sytuacji można wybrnąć. Pożyczka konsolidacyjna, oparta na jasnych zasadach i z niskimi ratami do spłaty może być kołem ratunkowym, dzięki któremu pokonanie pętli zadłużenia stanie się całkiem realne. Decydując się na taką pożyczkę, nie można jednak zapominać, że i ją trzeba będzie spłacić. Warto spłacić ją w terminie i zlikwidować swoje długi na zawsze.