Jak zawiesić kredyt? Czyli odroczenie spłaty kredytu

Jak zawiesić kredyt? Czyli odroczenie spłaty kredytu

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sytuację gospodarczą kraju. Znacznie odbiła się także na wielu prywatnych kieszeniach. Nikt kto zaciągnął kredyt w 2019 roku lub wcześniej nie mógł przewidzieć pandemii i pogorszenia sytuacji finansowej. Jednak kredyty dalej trzeba spłacać. Żeby chociaż trochę ułatwić zadłużonym sytuacje, w Tarczy antykryzysowej pojawił się zapis o możliwości zawieszenia spłaty kredytu. Zobacz na czym polega zawieszenie spłaty i jak tego dokonać. 

Zawieszenie spłaty: co to jest?

Tak naprawdę zawieszenie kredytu nie jest nową możliwością, jaką oferują banki. Jednak do tej pory była ona obwarowana wieloma warunkami i bardzo trudna do uzyskania. Wraz z Tarczą antykryzysową 4.0 pojawił się nowy zapis, który jednorazowo ułatwiał odroczenie spłaty. Tarcza antykryzysowa 4.0 uchwalona w czerwcu 2020 nakazuje bankom udzielenie bezpłatnych “wakacji kredytowych” klientom, którzy ucierpieli ekonomicznie w wyniku pandemii. Zawieszenie spłaty jest po prostu odroczeniem spłaty zobowiązania finansowego. 

Jak zawiesić spłatę kredytu?

Pandemia koronawirusa obiła się na nie jednym kredytobiorcy. Jeśli należy do grona osób, które w wyniku pandemii utraciły pracę lub Twoje dochody znacznie się zmniejszyły, a jednocześnie posiadasz aktywny kredyt, to możesz ubiegać się o odroczenie spłaty. Z “wakacji kredytowych” może skorzystać każda osoba, która po 13 marca 2020 straciła pracę lub główne źródło dochodu. Zawieszenie spłaty może trwać maksymalnie 3 miesiące i dotyczy zarówno kredytu hipotecznego jak i gotówkowego. Możesz także zawiesić spłaty leasingu. Co ważniejsze w trakcie “wakacji kredytowych” bank nie może naliczać odsetek ani pobierać żadnych opłat z tytułu składek. 

Jak zawiesić spłatę kredytu? Przede wszystkim musisz złożyć do banku, w którym posiadasz kredyt wniosek o odroczenie spłaty. We wniosku umieszczasz dane, które mogą Cię zidentyfikować jako odbiorcę. Formularz znajdziesz na stronie banku i na jego podstawie spłata kredytu zostanie zawieszona. Złożenie wniosku odbywa się za pomocą maila, systemu online danego banku lub w oddziale. Najwygodniejszą opcją jest wysłanie formularza online. Dzięki temu nawet nie musimy wychodzić z domu. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności zaloguj się do systemu elektronicznego swojego banku. Następnie wypełnij formularz znajdujący się na stronie i wyślij za pomocą przycisku. Jeśli wnioskujesz o “‘wakacje kredytowe” na podstawie Tarczy antykryzysowej, to pamiętaj, że musisz dołączyć oświadczenie o utracie pracy lub głównego źródła dochodu.