Pozabankowa karta kredytowa – czy warto?

Pozabankowa karta kredytowa to termin, który będzie zapewne brzmiał niezwykle kusząco dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą starać się o tego typu produkt w tradycyjnych bankach. Zasady jej działania są wręcz bliźniaczo podobne do tych, jakie znamy z klasycznej karty kredytowej. Co warto wiedzieć o pozabankowych kartach kredytowych?

Jak działa pozabankowa karta kredytowa?

Zasady funkcjonowania pozabankowej karty kredytowej są niemalże identyczne do jej tradycyjnego odpowiednika. W ramach usługi kredytowania na nasze konto (przypisane do karty) otrzymujemy określony limit środków. Limit ustalany jest indywidualnie, między innymi na podstawie historii dochodów i wpisów do baz dłużników. To, czy i kiedy korzystamy z limitu zależy tylko od nas – wiele firm nie pobiera opłat, jeśli aktualnie nie korzystamy z karty kredytowej.

Za każdym razem jednak, gdy skorzystamy z dostępnych środków, limit zmniejsza się, a my jesteśmy zobowiązani do ich zwrócenia w określonym terminie, rzecz jasna powiększonych o dodatkowe koszta.

Kto może się starać o pozabankową kartę kredytową?

O uzyskanie pozabankowej karty kredytowej, może się starać każda osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia. Oczywiście, samo złożenie wniosku nie oznacza jednakowoż jego pomyślnego rozpatrzenia. Aby otrzymać pozytywną decyzję pożyczkową, podobnie jak w przypadku tradycyjnej karty kredytowej, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy:

  • być osobą pełnoletnią
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych
  • być obywatelem polski, lub – w przypadku niektórych firm – cudzoziemcem na stałe mieszkającym w naszym kraju
  • posiadać ważny dokument tożsamości (najczęściej dowód osobisty)
  • posiadać stałe źródło dochodów (firmy chwilówkowe, w przeciwieństwie do banków, akceptują wiele różnych rodzajów dochodów)
  • posiadać korzystną historię kredytową
  • posiadać aktywny numer telefonu komórkowego, a także adres e-mail
  • zaakceptować regulamin i zasady użytkowania karty kredytowej.

Warto podkreślić, że chociaż większość parabanków i innych pozabankowych instytucji finansowych pozwala złożyć wniosek każdemu dorosłemu mieszkańcowi naszego kraju, niektóre stosują widełki wiekowe. Istnieją firmy, w których – przykładowo – pożyczkę mogą otrzymać tylko osoby po 21. roku życia, albo te, które nie ukończyły jeszcze 75-go

Karta kredytowa pozabankowa i bankowa: podobieństwa i różnice

Oba rodzaje karty kredytowej łączy, jak widać, bardzo wiele. Są to praktycznie dokładnie te same produkty, jedynie udostępniane na nieco innych zasadach – i to właśnie głównie zasadami karta kredytowa wydana przez bank różni się od tej wydanej przez instytucję finansową. Jakimi konkretnie?


Przede wszystkim, pozabankowa karta kredytowa siłą rzeczy obciążona jest większymi opłatami – fakt, że instytucja finansowa “luźniej” weryfikuje klientów sprawia, że musi ona zabezpieczyć się na wypadek ich nierzetelności. Ponadto należy pamiętać, że kwota udzielona na karcie pozabankowej będzie niższa, niż bankowej – siłą rzeczy, bank jest przecież instytucją bogatszą.

Jest to jednak karta kredytowa o wiele łatwiejsza w uzyskaniu, niż jej tradycyjny odpowiednik. Wystarczy dobra zdolność kredytowa i jakiekolwiek źródło dochodów – nie ma tu żadnego sprawdzania, weryfikacji kredytobiorcy u pracodawcy. Co za tym idzie, o wiele łatwiej będzie ją uzyskać choćby osobie zadłużonej.

Pozabankowa karta kredytowa – czy się opłaca?

Naszym zdaniem pozabankowa karta kredytowa to dobra opcja. Wiążą się z nią, co prawda, wyższe opłaty, ale składając wniosek mamy o wiele wyższe prawdopodobieństwo jego pozytywnego rozpatrzenia. Warto pamiętać, że wnioskując o kartę kredytową, nie musimy jej wcale potem od razu użytkować – może posłużyć nam np. jako finansowe zabezpieczenie na czarną godzinę.