Co musisz wiedzieć, szykując się do podjęcia kredytu hipotecznego?

Zakup własnego mieszkania to sprawa trudna. W końcu chcemy wybrać coś ładnego, solidnego i na lata. Jak zatem przygotować się od strony finansowej we właściwy sposób, aby później nie żałować wyboru?

Kredyt hipoteczny, jak się przygotować i co należy wiedzieć?

Pragnąc kupić mieszkanie, warto pomyśleć o kredycie hipotecznym. Jest to opcja, która pozwoli nam odwlec w czasie dość spory wydatek, tym samym pozostawiając nam możliwość normalnego życia.

Kredyty pod zastaw nieruchomości związane są z:

  • niższym oprocentowaniem względem kredytu gotówkowego,
  • wymogiem wpłaty tzw. wkładu własnego,
  • wpisem ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej,
  • oraz zabezpieczeniem nieruchomości ubezpieczeniem na wyznaczoną przez bank kwotę.

Wkład własny

Wyżej wymienione sprawy brzmią może tajemniczo, ale to nie czarna magia. Wszystko związane jest z zabezpieczeniem zarówno banku udzielającego kredytu, jak i osoby zaciągającej kredyt. Wkład własny pokazuje, że jesteśmy zdecydowani na zakup mieszkania, ale jak to zawsze bywa w spółkach część gotówki wykładamy my jako właściciel mieszkania, a część bank jako współwłaściciel do momentu spłaty całości zadłużenia. Procent wkładu własnego waha się od 10- 30% wartości zakupu w zależności od aktualnej oferty banku.

Księga wieczysta

Następną kwestią jest sprawa księgi wieczystej. Taką adnotację wpisuje się na końcu księgi wieczystej, jest to standardowa procedura, pozwalająca bankowi w razie niepłacenia kredytu odzyskać swoje pieniądze. Taka księga wieczysta jest widoczna dla każdego i możliwa do pobrania w każdym momencie w Sądzie Rejonowym. Oczywiście wpis do księgi nie dobywa się wcześniej, niż podpisanie umowy kredytowej. Po dacie umowy, bank najczęściej daje nam miesiąc na dokonanie zmian w dokumentacji. Jeżeli tego nie uczynimy umowa kredytowa zostaje zerwana, a my musimy natychmiastowo oddać całą kwotę kredytu oraz wynikające z trwania umowy odsetki, oraz opłaty za uruchomienie kredytu. Warto zatem nie zapomnieć o wyznaczonym terminie i na czas dosłać dokumenty do banku.

Ubezpieczenie

Kolejna kwestia to ubezpieczenie. Tutaj również nie należy się niczym denerwować. Jest to forma zabezpieczenia inwestycji nie tylko dla banku, ale przede wszystkim dla klienta. Mając takie ubezpieczenie wiemy, że w razie szkód, nasz dom czy mieszkanie nie zostanie bez finansów na odbudowanie, czy naprawę. Kolejną sprawą jest fakt możliwości utraty pracy przez kredytobiorcę. Najczęściej takie ubezpieczenia posiadają w pakiecie: ochronę przed utratą pracy. Jest to bardzo ciekawe zabezpieczenie, bo nawet przez pół roku możemy spać spokojnie, szukając odpowiedniej pracy, a ubezpieczyciel płaci naszą ratę kredytu.

Pamiętając o tych paru kwestiach, naprawdę nie mamy powodu by bać się zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zabezpieczenie dwóch stron jest regulowane prawnie, a w naszej kwestii zostaje tylko odpowiednie dobranie oferty kredytowej pod nasze potrzeby, oraz dopilnowanie terminów składania dokumentów i spłaty raty.