Wartościowe nawyki dla większej oszczędności

Czy codziennie zwracasz uwagę, ile i na co wydajesz?

Dziś każdy z nas gdzieś spieszy, podąża. W codziennym biegu nie zwracamy uwagi na to, ile wydajemy. Spiesząc się rano do pracy lub szkoły wolisz zaoszczędzić czas na picie kawy i śniadanie w domu, nie mówiąc o przygotowaniu czegoś na potem – przecież można zjeść na mieście. Wybierając się na zakupy szukasz produktów najwyższej jakości – nie ważne, czy mowa o urządzeniach elektrycznych, żywności czy ubraniach – to naturalne. Jednak przed podjęciem każdej decyzji warto sprawdzić, czy są jakieś lepsze alternatywy. Mówiąc lepsze mam na myśli tańsze, lecz o tym samym zastosowaniu. Należy pamiętać, że nie zawsze wysoka jakość musi iść w parze z wysoką ceną. Jak zatem zarządzać wydatkami, aby na koncie pod koniec miesiąca zostawało jak najwięcej środków?

Jak świadomie zarządzać budżetem?

Podstawową zasadą oszczędzania jest planowanie. Czemu podstawową? Dlatego, że wydatki, których świadomość wystąpienia mamy dużo wcześniej jest dużo łatwiej zmniejszyć, lub ułatwić sobie zaoszczędzenie środków na ich pokrycie. Wyobraź sobie, że przed każdą awarią auta wiesz o tym co najmniej kilka dni wcześniej. Czy to nie byłoby dużym ułatwieniem? Niestety, tego typu niemiłych niespodzianek nie da się przewidzieć, ale zawsze warto mieć świadomość ryzyka ich wystąpienia i w miarę możliwości im zapobiegać. Zapobieganie dziurom w domowym budżecie poprzez planowanie go, nie musi być tak trudne jak się wydaje. Wystarczy trzymać się kilku zasad

żyj tak, jakbyś miał mniej pieniędzy niż faktycznie posiadasz. Ta rada może brzmieć nieco kontrowersyjnie. Czemu masz żyć na niższym poziomie, niż możesz sobie na to pozwolić? Właśnie dlatego, żeby móc oszczędzić dużo więcej. Wiele osób dostając lepszą pracę lub podwyżkę czy inny znaczny zastrzyk gotówki, zaczyna pozwalać sobie na dużo więcej. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie takiego samego poziomu życia co przed przypływem większej ilości pieniędzy, aby tą różnicę odłożyć. Odłożone w ten sposób pieniądze można oszczędzać, lub przeznaczyć na pokrycie nieplanowanych wydatków.

planuj budżet. W tym poradniku już kolejny raz wspominam o planowaniu i robię to w pełni świadomie. Powodem trzymania się tego tematu jest jego niezwykła skuteczność. Wiesz, że w tym miesiącu twoje dziecko będzie szło do szkoły, a więc należy zapewnić mu zeszyty, książki, inne pomoce, nowe ubrania… Dlatego postaraj się na ten sam miesiąc nie planować innych wydatków, podobnych wielkością do posłania dziecka do szkoły.

obserwuj wydatki. To bardzo ważny nawyk. Zbierając dowody zakupu przez cały miesiąc, pod koniec możesz usiąść, i sprawdzić co było zbędne lub generowało zbyt duże koszty. Wydając małe kwoty nie myślimy o tym, jaki będą miały wpływ na bilans końcowy, jednak faktem jest, że mają ogromny!

Wdrażając w życie te trzy proste zasady niemal gwarantowane jest, że zauważysz różnicę. Oszczędzanie nie każdemu idzie łatwo – niektórzy mają to po prostu w nawyku, inni prowadzą bardziej rozrzutny tryb życia. Niezależnie od tego, jak gospodarować pieniędzmi nauczyłeś się w rodzinnym domu – zawsze możesz nauczyć się lepszego zarządzania.