Kredyty długoterminowe i krótkoterminowe

Kredyty bankowe dzielą się na długoterminowe oraz krótkoterminowe. W zależności od rodzaju pożyczki klient może liczyć na większe lub mniejsze oprocentowanie. Mimo to wszystkie kredyty bankowe łączy jedna bardzo ważna rzecz, mianowicie obowiązek ich spłaty.

Rata kredytu ustalana jest jednorazowo przy podpisywaniu umowy. Kredytobiorca wybiera dogodny dla siebie termin, który potwierdza bank. Nieregularna spłata związana jest z odsetkami karnymi, które są kreowane przez Narodowy Bank Polski i warunki gospodarcze kraju. Nie ma znaczenia czy nasza pożyczka opiewa na niskie czy wysokie sumy, na pół roku czy na 40 lat. W każdym przypadku należy bowiem spłacać ją regularnie zgodnie z ustaleniami bankowymi. Rata jaką sobie ustalimy w kontekście kredytów długofalowych może być albo stała albo malejąca. Zdecydowanie częściej wybieranym wariantem jest rata kredytu stała. Daje ona poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Rata malejąca cechuje się
tym, że na początku jest największa a z czasem bank ją redukuje.

Oblicz ratę kredytu

Zanim podpiszemy umowę z bankowym przedstawicielem powinniśmy zdecydować się na samodzielną symulację kredytu za pośrednictwem kalkulatorów kredytowych. Są one dostępne w sieci na stronach internetowych poszczególnych banków oraz na wiodących portalach finansowych. Aby móc miarodajnie obliczyć ratę kredytu należy posiadać wiedzę odnośnie wszystkich jego parametrów. Ów narzędzie wymaga od nas znajomości wartości kredytu, formy raty, terminu spłaty, wkładu własnego oraz oprocentowania nominalnego. Po wpisaniu wszystkich wskaźników kredytowych powinniśmy kliknąć „ oblicz ratę kredytu”. Wtedy to pojawia się sumaryczny koszt jaki cechuje nasz potencjalny kredyt. Dzięki tego rodzaju narzędziom możemy również oszacować naszą zdolność kredytową.