Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym na mieszkanie

Ceny mieszkań w Polsce są na tyle wysokie, że tylko niewielka część społeczeństwa może pozwolić sobie na nabycie nieruchomości za gotówkę. Część młodych osób wyjeżdża na kilka lat do pracy za granicę i w tym okresie odkłada pieniądze. Nieliczni decydują się prowadzić małżeństwo w gospodarstwie domowym rodziców lub teściów i odkładać pieniądze na przyszłe mieszkanie. Zdecydowana większość młodych osób zmuszona jest finansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym. Aby taki kredyt móc w ogóle uzyskać trzeba wykazać się zdolnością kredytową, którą ocenia bank według ścisłych kryteriów.

Czym jest zdolność kredytowa?

Kredyty mieszkaniowe opiewają na niemałe kwoty, nic więc dziwnego, że banki starają się zrobić wszystko aby udzielać je właściwym osobom. Mają one swoje wewnętrzne procedury z pomocą których oceniają czy dany klient jest godny zaufania. Pod pojęciem zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym rozumiemy taką sytuację, gdy dany klient jest zdolny w długim okresie do terminowego regulowania miesięcznych rat kredytu. Bank określa więc jaką maksymalną kwotę pieniędzy jest skłonny pożyczyć danemu klientowi.

Co banki oceniają w ramach badania zdolności kredytowej?

Każdy bank bardzo dokładnie przyjrzy się sytuacji zawodowej potencjalnego kredytobiorcy. Wysokość i charakter zarobków mają kluczowe znaczenie dla zdolności kredytowej. Banki najprzychylniej patrzą na osoby, które pracują w oparciu o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy ktoś ma w miarę wysokie zarobki i jednocześnie pracuje w danym miejscu od kilku lat. Z kolei dużo bardziej niechętnie banki patrzą na osoby prowadzące firmy lub pracujące jako freelancer. Oprócz zarobków istotny będzie wiek kredytobiorcy i jego stan rodzinny. Bank przygląda się też dosyć dokładnie przewidywanym kosztom utrzymania, które właśnie zależą między innymi od stanu cywilnego. Najtrudniej jest uzyskać kredyt mieszkaniowy osobom bardzo młodym oraz tym zbliżającym się do emerytury.

Jak można poprawić swoją zdolność kredytową?

Ważnym czynnikiem poprawiającym zdolność kredytową jest posiadanie wkładu własnego. Warto więc zawczasu oszczędzać pieniądze i starać się odłożyć jak największy wkład własny, bo dzięki niemu można wynegocjować lepsze warunki kredytowe. Oprócz tego bank będzie się bardzo wnikliwie przyglądał historii kredytowej danej osoby. Należy więc pospłacać wszelkie pożyczki i zamknąć niewykorzystywane karty kredytowe. Z pewnością sprawdzane będzie także to, jak dany klient uiszczał swoje zobowiązania w przeszłości. W sytuacji gdy bank nie jest skłonny pożyczyć tak dużej kwoty jak potrzebujemy zawsze możemy dołączyć dodatkowego współkredytobiorcę w osobie na przykład rodzica.

Jak wysoki kredyt może uzyskać dany klient?

Mnóstwo młodych osób, które pragną nabyć swoje pierwsze mieszkanie zastanawia się jak wysoki kredyt mają szansę uzyskać. Szacunkowo można powiedzieć, że będzie to kwota wynikają z pomnożenia miesięcznych dochodów netto razy osiemdziesiąt. Jednocześnie należy pamiętać, że jest to kwota czysto orientacyjna i dopiero na spotkaniu z pracownikiem bankowym, po dokładnych analizach można ustalić na jaką kwotę może liczyć dany klient.

Zakup pierwszego mieszkania to poważna inwestycja. Gdy zakup ma być sfinansowany kredytem trzeba liczyć się tym, że nie będzie to sprawa szybka ani prosta. Przygotowania do uzyskania kredytu warto rozpocząć dużo wcześniej dbając o dobrą historię kredytową i stabilne zatrudnienie. Warto zawczasu zapoznać się także z procedurami jakie stosują banki podczas badania zdolności kredytowej.