Własny biznes. Jak uniknąć najczęstszych błędów w inwestowaniu?

Własny biznes. Jak uniknąć najczęstszych błędów w inwestowaniu?

Podjęcie decyzji o inwestowaniu jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie stabilności finansowej w przyszłości. Jeśli chcesz spróbować swoich sił i zarządzać własnymi inwestycjami, warto wziąć pod uwagę następujące powszechne błędy inwestycyjne, aby uniknąć złych zysków z inwestycji.

Zaniedbywanie dywersyfikacji

Udany portfel inwestycyjny to przede wszystkim znalezienie najlepszych aktywów. Następnie umiejętne ich połączenie w celu stworzenia zróżnicowanego portfela, który będzie pracował dla Ciebie. Niektóre aktywa, jak np. akcje, mogą przynosić najlepsze zyski w dłuższym okresie czasu. Ale ma to znaczenie tylko w momencie, gdy chcemy sięgnąć po swój kapitał. Rozsądnie jest ulokować akcje we wszystkich głównych sektorach.

Wkładając wszystkie swoje jaja do jednego koszyka, narażasz się na wyższy poziom ryzyka.

Próbowanie odgadnąć rynki

Może Ci się wydawać, że posiadasz całą wiedzę potrzebną do “pokonania rynku”. Możesz myśleć, że będziesz znał dokładny czas inwestowania i pozbywania się aktywów, aby Twoje pieniądze ciężko pracowały. Ale prawdopodobnie jesteś w błędzie. Przeprowadzono wiele badań naukowych, które pokazują, że nawet w rękach profesjonalnych inwestorów istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta strategia nie zadziała. W rzeczywistości, średnio 94% zwrotu z portfela można przypisać decyzji dotyczącej polityki inwestycyjnej, a nie momentowi dokonania wyboru. W ostatecznym rozrachunku, nie liczy się wyczucie rynku, lecz czas na rynku.

Zbyt emocjonalne podejście do inwestycji

Celem zakupu akcji danej spółki jest zarabianie pieniędzy. Jeśli zmienią się fundamenty spółki, które skłoniły Cię do zainwestowania w nią, powinieneś rozważyć sprzedaż swoich akcji. Problem polega na tym, że jeżeli spółka dobrze sobie radzi, może być trudno zerwać z nią więzi. Mogłeś zainwestować dużo czasu obserwując rozwój firmy, ale jeśli podstawy się zmienią, może to już nie być dla ciebie dobra inwestycja.

Co więcej… jeśli używasz pieniędzy, na których utratę tak naprawdę nie możesz sobie pozwolić, Twój poziom stresu może gwałtownie wzrosnąć. Stres często prowadzi do podejmowania złych decyzji, które w przeciwnym razie nie zostałyby podjęte.

Niepowodzenie w rozłożeniu zakładów

Jeśli już wcześniej inwestowałeś tuż przed dużym spadkiem na rynkach, możesz być zniechęcony do podjęcia kolejnej próby. Pamiętaj jednak, że nawet wykwalifikowani doradcy nie zawsze są w stanie przewidzieć duży spadek, taki jest po prostu sposób działania rynków. Niezawodnym podejściem byłoby rozłożenie w czasie zakładów. Zminimalizuje to szanse na trafienie na pechową przeszkodę. Popularną metodą może być podzielenie inwestycji na przykład na cztery części. Następnie inwestuj te części w regularnych odstępach czasu w ciągu kolejnego roku lub tak dalej. Takie stopniowe podejście eliminuje wiele stresu związanego z dużymi inwestycjami, o ile zachowasz rozsądek i będziesz trzymać się swojego planu.

Skok na bank

Na pewno słyszałeś stare porzekadło: “strach i chciwość rządzą rynkiem”. Cóż, to prawda. Nie padaj ofiarą strachu lub chciwości. Kiedy następuje zwrot w dół, paniczna sprzedaż przybiera na sile, a odbicie rynku jest często przegapiane. Problem w tym, że media informują tylko o dużych ruchach na rynkach. To, wraz z taktycznie umieszczonymi reklamami dostawców produktów, może zachęcić Cię do skoku na inwestycję tylko dlatego, że wszyscy inni wydają się być na tak.

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tego jest skupienie się na szerszym obrazie sytuacji. Podczas gdy zyski mogą się wahać w krótkim okresie, skupienie się na celach długoterminowych zapobiegnie inwestowaniu z sercem ponad głową. Możesz nawet skorzystać z nieracjonalnych decyzji podejmowanych przez innych.

Wykorzystaj swoje mocne strony

To samo można powiedzieć o inwestowaniu w “gorący” nowy start-up. Podążanie za trendem nie zawsze się opłaca, zwłaszcza jeśli nie masz pojęcia, jak działa dany biznes. Boom może szybko zamienić się w bankructwo.

Trzymanie się inwestowania w firmy, o których masz wiedzę, da Ci naturalną przewagę. Prawdopodobnie będziesz miał lepsze pojęcie o tym, czy dana branża przeżywa boom czy spowalnia, zanim dowiedzą się o tym inni inwestorzy.

Nierealistyczne oczekiwania

Niestety, inwestowanie raczej nie sprawi, że z dnia na dzień staniesz się milionerem. Oczekiwanie, że Twoje portfolio zrobi dokładnie to samo jest niemądre. Kluczem jest pamiętanie, że inwestowanie to maraton, a nie sprint. Powolne i stabilne podejście zawsze wyjdzie na dobre i przyniesie większe zyski. Utrzymuj swoje oczekiwania na realistycznym poziomie, używając historycznych stóp zwrotu z rynku jako przewodnika. Na przykład, czy w poprzednich latach inwestycja zyskiwała procenty jednocyfrowe, czy też liczone w setkach? Sprawdź również, jak radzą sobie konkurenci w tej samej branży.

Padnięcie ofiarą oszustwa

Niezależnie od tego, w którą stronę się zwrócisz, oszuści stają się coraz bardziej powszechni. Niestety, świat inwestycji nie jest tu wyjątkiem. Oszustwa stają się coraz bardziej wyrafinowane, a ich celem są osoby wrażliwe, niedoinformowane i chciwe. Aby nie dać się złapać na oszustwo, najpierw sprawdź firmę, z którą wydaje Ci się, że rozmawiasz. Należy zawsze korzystać z porad tylko firm regulowanych. Zapisz numer rejestracyjny firmy i sprawdź, czy jest ona regulowana, odwiedzając stronę internetową FCA.

Po drugie, czy oferta wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa? Jeśli tak, to prawdopodobnie tak jest. Jeśli nadal nie jesteś pewien, pomocne może być omówienie oferty z przyjaciółmi, rodziną lub kolegami z pracy, aby sprawdzić, co oni o niej sądzą. Wreszcie, FCA posiada listę ostrzeżeń na swojej stronie internetowej, więc warto byłoby sprawdzić również tam, czy nie jest to oszustwo wpisane na listę.

Niepowodzenie w regularnym przeglądzie i rebalansowaniu portfela

Dokonywanie regularnych przeglądów swojego portfela jest koniecznością. Jeśli jedna inwestycja radzi sobie szczególnie dobrze, to świetnie! Ale upewnij się, że nie zwiększa ona Twojej ekspozycji na ryzyko poprzez utratę pierwotnej równowagi. Rozważając rebalansowanie swojego portfela pamiętaj, aby wziąć pod uwagę opłaty transakcyjne i ewentualne implikacje podatkowe.

Najlepszy sposób na uniknięcie błędów inwestycyjnych

Zanim zaczniesz inwestować, warto mieć cel w głowie. Mając coś, do czego można dążyć, jest bardziej prawdopodobne, że poczujesz się zainspirowany do oszczędzania, jak również do znalezienia właściwej alokacji dla swojego portfela. Sprawdź, gdzie jesteś w cyklu życia inwestycji i ile musisz zainwestować, aby tam dotrzeć.

Po rozpoczęciu przedsięwzięcia obserwuj swoje inwestycje. Jeśli Twoje dochody wzrosną, być może będziesz chciał zwiększyć zainwestowaną kwotę. Ważne jest, aby przeglądać swoje inwestycje co najmniej raz w roku. Pozwoli to upewnić się, że podążamy za swoimi celami inwestycyjnymi, a stosunek kapitału własnego do stałego dochodu jest nadal prawidłowy.

Korzystna może okazać się rozmowa z niezależnym doradcą finansowym (witaj!). To jest ich chleb powszedni, więc wskazówki i porady od właściwego eksperta powinny pomóc Ci uniknąć większości z tych błędów i pomóc Ci w opracowaniu strategii, która pomoże Ci szybciej osiągnąć Twoje cele.

Pozwól sobie na rozpuszczenie włosów

To jest ludzka natura, aby chcieć być trochę spontaniczny czasami. Może Cię kusić, aby zainwestować w zupełnie nową firmę, która wydaje Ci się ekscytująca. Nie ma sensu robić tego w ramach planu długoterminowego, ale to nie znaczy, że nie można spróbować. Jeśli odłożysz pewną sumę pieniędzy, którą możesz wydać na zachcianki.

Zasady:

  • Ogranicz kwotę do maksymalnie 5% wszystkich swoich pieniędzy na inwestycje.
  • Nie używaj pieniędzy z emerytury. Korzystaj tylko z dochodu rozporządzalnego.
  • Korzystaj z renomowanej firmy finansowej.
  • Bądź przygotowany na stratę 100%.
  • Błędy będą się zdarzać

Nie bądź dla siebie zbyt surowy, jeśli popełnisz błąd inwestycyjny. Wszystkie one są częścią podróży. Nawet najbardziej skuteczni inwestorzy mieli w swoim czasie straty, ale wyciągnęli z nich wnioski. Tak długo, jak będziesz w stanie zrobić to samo i nie podejmować żadnych decyzji, które mogłyby zagrozić Twojej przyszłej stabilności finansowej, staniesz się lepszym inwestorem w dłuższej perspektywie.

Kilka pomocnych kontroli finansowych przy zakładaniu własnej firmy

Dopiero co poszedłeś i zrobiłeś to. Rzuciłeś pracę, robisz swoją ucieczkę z boksu po raz ostatni i idziesz na to sam. Pozwól nam uczynić przejście od korporacyjnego klona do potentata biznesu nieco łatwiejszym dzięki naszej obowiązkowej liście kontrolnej.

Załatw sobie porządnego księgowego

Szczerze mówiąc, nie wiesz, czego nie wiesz. Jeśli dopiero zaczynasz pracę na własny rachunek, zatrudnienie dobrego księgowego może pomóc ci uniknąć pułapek i rozpocząć działalność na właściwej ścieżce.

Upewnij się, że masz poduszkę oszczędnościową

Rzeczy mogą być napięte przez jakiś czas, dopóki Twój biznes (miejmy nadzieję!) nie wystartuje, więc jeśli już zrezygnowałeś z pracy na etacie, rozważ pracę na zlecenie, aby zbudować gniazdko, podczas gdy Ty zaczniesz budować swój biznes. Jeśli jeszcze nie złożyłeś wypowiedzenia, czy możesz trzymać się tego jeszcze przez kilka miesięcy, jednocześnie ograniczając swoje wydatki, abyś miał pieniądze na pokrycie rachunków?

Zdecyduj, jak będziesz finansować swój nowy biznes

Jeśli po prostu idziesz na freelance, możesz potrzebować bardzo małych nakładów. Jeśli planujesz podjąć walkę ze Starbucksem na rynku kawy, będziesz potrzebować znacznie więcej. Jeśli szukasz finansowania, musisz mieć szczegółowy biznesplan, najlepiej z badaniami rynku, które wykażą, że istnieje zapotrzebowanie na Twój produkt lub usługę. Następnie możesz podzielić się nim z bankami, inwestorami typu “anioł” (którzy zapewniają fundusze za niewielki udział w firmie) lub inwestorami typu “venture capital” (którzy mogą oczekiwać znacznie większego udziału w Twoim biznesie).

Rozważ otwarcie biznesowego konta bankowego

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz korzystać z konta osobistego dla swojej firmy. Jednak otwarcie firmowego konta bankowego jest najprostszym sposobem na utrzymanie odrębnych finansów, zapewnienie przejrzystości i potencjalne zwiększenie wiarygodności, co będzie przydatne, jeśli będziesz chciał ubiegać się o pożyczkę biznesową.

Zdecyduj, czy zarejestrować się jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Większość małych firm rozpoczyna działalność jako jednoosobowa działalność gospodarcza i niektóre z nich nigdy nie muszą tego zmieniać. Istnieją jednak zalety założenia prywatnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym ochrona Twojego majątku osobistego i własności w przypadku, gdy firma popadnie w długi. Może to poprawić Twoje perspektywy – niektóre duże organizacje współpracują tylko z firmami z ograniczoną odpowiedzialnością. Może to również zmniejszyć Twój rachunek podatkowy, ponieważ spółki z ograniczoną odpowiedzialnością płacą podatek od osób prawnych tylko od zysków.

Sprawdź swoje ubezpieczenie

Wiele osób samozatrudnionych decyduje się na wykupienie ubezpieczenia od utraty dochodu oraz ubezpieczenia na wypadek choroby krytycznej na wypadek niezdolności do pracy. Ubezpieczenie na życie jest również ważne dla osób, które mają na utrzymaniu inne osoby. Prywatne ubezpieczenie medyczne może być luksusem, na który nie możesz sobie pozwolić, gdy zaczynasz pracę, ale gdy już będziesz mógł sobie pozwolić na opłacenie składek, może warto to rozważyć.

Jeśli pracujesz w domu, porozmawiaj z firmą ubezpieczeniową, aby dowiedzieć się, czy są jakieś dodatkowe wymagania. Na przykład, czy odwiedziny klientów w domu mają wpływ na warunki ubezpieczenia?

Zorganizowanie prywatnej emerytury

Ten temat mógłby zapełnić wiele stron tego bloga, więc na razie powiemy po prostu – jeśli nie jesteś już objęty systemem emerytalnym pracodawcy, będziesz musiał zorganizować sobie własną emeryturę. A jeśli masz inne osoby pracujące dla Ciebie, również będziesz musiał zapewnić im pracowniczy program emerytalny. Twój doradca finansowy może pomóc Ci poruszać się po tym drażliwym, ale ważnym obszarze.

Jak szybko sprzedać firmę

Zaplanuj swoją idealną strategię wyjścia

Sprzedaż firmy właściwemu nabywcy za właściwą cenę i we właściwym czasie zależy od kondycji firmy, posiadania odpowiednich doradców i wyczucia czasu. Popraw te czynniki, a będziesz mógł szybko sprzedać swoją firmę. Przed wystawieniem firmy na sprzedaż należy wyjaśnić:

  • Dlaczego chcesz sprzedać firmę i co masz nadzieję osiągnąć.
  • Idealnych nabywców i ich planów co do firmy.
  • Twoje cele związane ze sprzedażą.
  • Jak podnieść aktualną wartość firmy, aby uzyskać najlepszą cenę.
  • Jak sprzedać swój biznes do sprzedawców. Należy zdecydować, czy skorzystać z usług brokerów biznesowych, czy zrobić to samodzielnie.
  • Moment sprzedaży. Należy sprzedać firmę przed wygaśnięciem patentów, licencji, umów leasingowych itp.
  • Potrzebni będą księgowi, radcy prawni, specjaliści od podatków, sprzedaży i IT.
  • Kto będzie negocjował transakcję?

Sprecyzuj, dlaczego chcesz sprzedać firmę

Należy zdecydować, dlaczego chcemy sprzedać firmę. Jest to coś, o co potencjalni nabywcy będą pytać i będzie to miało wpływ na sprzedaż firmy. Na przykład, czy chcesz przejść na emeryturę, ponieważ masz dość stresu związanego z prowadzeniem firmy lub cierpisz z powodu złego stanu zdrowia? A może dlatego, że chcesz rozpocząć nową działalność lub pozwolić, aby ktoś z większym doświadczeniem przeniósł ją na wyższy poziom?

Powody sprzedaży firmy mogą mieć wpływ na czas i wynik sprzedaży. Na przykład, jeśli zdecydujesz, że musisz znaleźć kupca tak szybko, jak to możliwe, być może będziesz musiał zaakceptować niższą cenę lub mniej atrakcyjną ofertę.

Zdecyduj, co sprzedajesz

Należy zdecydować, czy zamierzamy sprzedać część lub całość majątku firmy, czy też podmiot prawny w postaci sprzedaży udziałów.

Skup się na obszarach wymagających poprawy

Należy zidentyfikować problemy i obszary wymagające poprawy w firmie i opracować plan radzenia sobie z nimi. Na przykład, w jaki sposób firma może stać się mniej zależna od jednego lub dwóch głównych klientów lub dostawców? Czy istnieją obszary, które skorzystają na cięciu kosztów? Czy istnieje potencjał do szybkiego rozwoju firmy? Czy można poprawić wydajność?

Przygotuj swoje księgi rachunkowe

Musisz pokazać, jak dobrze firma radziła sobie w ciągu ostatnich kilku lat. Potencjalni nabywcy będą oczekiwać co najmniej trzech lat rachunków handlowych. Nabywcy będą zniechęceni, jeśli odkryją, że sprawozdań brakuje lub są niedokładne. To sprawi, że będą wątpić w swoje roszczenia dotyczące kondycji firmy.

Uporządkuj swoją papierkową robotę

Twoja dokumentacja musi być aktualna i dostępna dla potencjalnych nabywców. Będą oni chcieli zobaczyć uzgodnienia z dostawcami/kupcami, licencje, umowy serwisowe, umowy najmu lub dzierżawy, stawki biznesowe, polisy ubezpieczeniowe, listę pracowników i ich kontrakty, a także dokumenty założycielskie firmy.

Rozwiązywanie sporów

Jeśli mamy problemy z dostawcami, klientami, innymi firmami lub pracownikami, należy je udokumentować i w miarę możliwości rozwiązać przed wystawieniem firmy na rynek.

Zdecyduj, kto będzie sprzedawał Twoją firmę

Brokerzy biznesowi (lub agenci transferu biznesu) mogą sprzedać firmę dla Ciebie, lub możesz zrobić to na własną rękę.