Na co zwracać uwagę, porównując konta firmowe?

Kobieta dbająca o skórę

Konto firmowe to coś, bez czego obecnie nie obejdzie się zasadniczo żadna firma. Posługiwanie się tylko gotówką jest niewygodne, a przy większych transakcjach biznesowych nawet nielegalne, toteż taki rachunek po prostu trzeba posiadać. Zarówno, jeśli chodzi o jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i wszelkiego rodzaju spółki.

W większości banków można bez problemu znaleźć oferty kont firmowych (często nawet po kilka w jednej instytucji). Z jednej strony to dobrze, ponieważ muszą one konkurować ze sobą o klientów i oferować w związku z tym odpowiednio dobre warunki. Z drugiej, mając do wyboru tak wiele opcji, trudno szybko się na coś zdecydować (i mieć pewność, że podjęło się dobrą decyzję). Tak więc, na co zwrócić uwagę podczas porównywania kont firmowych, aby trafić w dziesiątkę?

Na co należy zwracać największą uwagę, wybierając konta dla firm?

Opłaty to niewątpliwie kwestia podstawowa. Dla praktycznie każdej firmy istotne będą opłaty za przelewy krajowe, prowadzenie konta, a także wydanie i użytkowanie karty płatniczej. Jeśli zaś chodzi o inne kwestie, to wiele tutaj zależy od profilu działalności i nawyków.

Dla niektórych firm ważne będą ponadto bezpłatne lub tanie wpłaty i wypłaty z bankomatów (w tym za granicą), przelewy międzynarodowe (w UE i poza UE), a także przelewy błyskawiczne (Elixir). Warto więc zastanowić się, jakie aspekty są kluczowe w danym przypadku, zanim zacznie się porównywać poszczególne propozycje.

Klient powinien mieć do dyspozycji pełną tabelę ze wszystkimi opłatami i prowizjami jeszcze zanim podpisze umowę, tak aby móc zdecydować, czy dana oferta jest korzystna. Zwykle można taką tabelę znaleźć na stronie internetowej danego banku.

Porównanie kont firmowych – czy usługi dodatkowe są potrzebne?

Część banków oferuje sprzężone z kontami firmowymi inne różnorodne usługi, które mogą się przydać przedsiębiorcom. Chodzi tutaj na przykład o usługi księgowe czy prawnicze. Dostępne bywają w pakiecie także specjalne ubezpieczenia, kredyty, lokaty i inne produkty finansowe. Tylko czy rzeczywiście są one potrzebne?

To już zależy od potrzeb danej firmy. Dostęp do programu księgowego, czy nawet dedykowanej księgowej, wliczony w opłaty za konto bankowe może przydać się przede wszystkim firmom początkującym – większe, bardziej doświadczone przedsiębiorstwa mają własne działy księgowe lub korzystają już z usług jakiegoś biura rachunkowego.

Dla nich wybierając nowe konto firmowe porównanie kosztów, zwłaszcza tych, które wymieniono już powyżej, a także różnego rodzaju udogodnień dla dużych firm będzie bardziej istotne.