Rejestracja spółki z o.o. – jak, gdzie i po co?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to niezwykle prosta sprawa, z którą większość osób zrobi sobie samodzielnie. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Problem jednak w tym, że nie zawsze jednoosobowa działalność gospodarcza będzie odpowiednią formą działalności. W wielu przypadkach spółka okaże się lepszą opcją.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas rejestracja spółki z o.o. Warszawa lub firma będzie mieć siedzibę w innym mieście, musimy przygotować się na zupełnie inny proces zakładania działalności niż w przypadku JDG. Poniżej postaramy się omówić jego podstawy, a także wskazać, co najlepiej zrobić, aby przejść przez niego szybko i bezproblemowo – zapraszamy!

Jak zarejestrować spółkę?

W Polsce rejestracja spółek prawa handlowego przebiega poprzez złożenie odpowiednich dokumentów do KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego (również w KRS-ie należy rejestrować określone typy zmian w spółce). Jest to konieczne, aby spółka działała legalnie. Brzmi to być może w pierwszej chwili prosto, ale w praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Nie można pominąć takich kroków, jak zawarcie umowy spółki (względnie sporządzenie aktu założycielskiego), wniesienie wkładu na kapitał zakładowy oraz powołanie zarządu. Następnie przyjdzie pora na faktyczne zgłoszenie faktu powstania spółki do wspomnianego już KRS-u. Trzeba w tym celu wypełnić elektroniczny wniosek i załączyć do niego wymagane dokumenty, takie jak umowa spółki, czy lista wspólników bądź członków zarządu.

We wniosku pojawią się pytania różnego typu, między innymi odnośnie do wspólników, organów, przedmiotu działalności czy wybranej formy prawnej (a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Przejście przez wszystkie te etapy samodzielnie nie jest rekomendowaną opcją, jeśli nie posiada się niezbędnej wiedzy i praktycznego doświadczenia. W całym procesie rejestracji spółki z o.o. nie ma miejsca na błąd, a stosunkowo łatwo jest go popełnić. W związku z tym przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z usług kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w obsłudze spółek.

Na czym polega wsparcie prawnika przy zakładaniu spółki?

Na wsparcie prawne kancelarii składają się różnego typu działania. Warto wspomnieć przede wszystkim o działaniach doradczych. Prawnik pomoże wybrać właściwy PKD dla działalności, która ma być prowadzona, a także wyjaśni wszelkie kwestie związane z kapitałem zakładowym spółki, udziałami w niej i nie tylko.

Kancelaria zajmie się także przeprowadzaniem faktycznego procesu rejestracji wedle potrzeb klienta, w tym opracowaniu odpowiednich dokumentów (umowy spółki, innych załączników do wniosku).